Polecam naturalne suplementy Calivita .Witamina na dobry wzrok Witamina AW stanach napięcia nerwowego Magnez B6

e-Pasożyty.pl

Skutecznie przeciw pasożytom

www.owsiki.info.pl – Serwis o owsikach. Zapraszam po szczegółowe informacje.

Owsiki (Oxyuridae), niewielkie obleńce z rodziny zaliczanej do gromady nicieni (Nematoda), pasożyty przewodu pokarmowego zwierząt i ludzi. Nazwa pochodzi od kształtu ciała samicy przypominającego ziarnko owsa.

owsiki.jpg

Przedstawicielami owsików są m.in. owsik ludzki (Enterobius vermicularis), bytujący w jelicie cienkim i jelicie grubym człowieka, jego samice osiągają 12 mm długości, samce do 3 mm długości ciała.

ZESTAW ANTY-PASOŻYTY I GRZYBICE ZAMÓW 30% TANIEJ W KLUBIE CALIVITA

paraprotex1.jpgaz_zymes1.jpgnopalin1.jpg

Owsik ludzki wywołuje chorobę zwaną owsicą. Są najbardziej rozpowszechnionymi pasożytami u dzieci.W Polsce miewa z nią kontakt ok. co 3 dziecko w wieku 7–14 lat, nierzadko zdarza się u dorosłych.

Owsiki pasożytują w dolnym odcinku jelita cienkiego, ślepej kiszce i w początkowej części okrężnicy zmierzającej ku górze. Samce po zapłodnieniu samic giną, samice natomiast wędrują w dół jelita i zatrzymują się w pobliżu otworu odbytowego. Wieczorem lub w nocy w czasie odpoczynku lub snu dziecka, samice opuszczają odbytnicę i w obrębie fałdów odbytu składają jajeczka ( jedna samica składa ich ok dziesięciu tysięcy).

Jajeczka te są tak małe, że w jednej kropli wody zmieściłoby się ich półtora miliona. Jaja są tak lekkie, że mogą unosić się w powietrzu i rozprzestrzeniać w całym domu. Dojrzałe jaja są wytrzymałe na wysychanie. W środowisku zewnętrznym zachowują inwazyjność przez 3 – 4 tygodnie. składanie jaj przez samice wywołuje podrażnienie i swędzenie skóry, a w efekcie powoduje drapanie się i roznoszenie tą drogą maleńkich jaj.

Dziecko drapiąc się zabiera jajeczka na skóre palców lub pod paznokcie a nierzadko bezpośrednio do ust. Tym sposobem wędrują dalej do jelit i dochodzi do stałego samozakażania się.

SPOSÓB ZAKAŻENIA

Do zakażeń dochodzi bardzo łatwo i można przyjąć, że jeśli jedna osoba w rodzinie jest chora, to w krótkim czasie problem będzie dotyczył wszystkich lub większości domowników. Jajo owsika przeżywa ( czyli zachowuje zdolność zakażania ) poza organizmem ludzkim około 3 tygodni. Bielizna osobista, przedmioty służące do higieny ( np. myjki, ręczniki), bielizna pościelowa, kurz domowy, zabawki, stają się rezerwuarem jaj pasożyta. Brak nawyku mycia rąk po skorzystaniu z toalety ( u dorosłych, niestety, równie częste jak u dzieci zaniedbanie higieniczne) również sprzyja zachorowaniu.

OBJAWY ZAKAŻENIA

Najbardziej charakterystycznym objawem jest świąd błony śluzowej odbytu i skóry wokół.
Świąd nasila się zwkykle w godzinach wieczornych.

U dzieci zarażonych owsikami można zauważyć:
- brak łaknienia,
- bladość,
- ból brzucha,
- nadpobudliwość i rozdrażnienie związane ze świądem
- bezsenność,
- spadek masy ciała,

Niekiedy dzieci zarażone owsikami moczą się w nocy – częściej zdarza się to u dziewczynek.. Owsiki wędrujące koło odbytu mogą spowodować stan zapalny sromu, a podrażnienie tej okolicy osłabia napiecie zwieraczy pęcherza moczowego.

ZAPOBIEGANIE ZAKAŻENIU:

- picie przegotowanej wody,
- mycie warzyw i owoców przed jedzeniem,
- przestrzeganie ogólnych zasad higieny osobistej i żywienia,
- utrzymanie rąk w czystości,
- obcinanie krótko paznokci u dzieci
- pranie i prasowanie bielizny osobistej, pościeli ( pieluchyi pidżamę należy prasować gorącym żelazkiem – gorące prasowanie zabija żywe owsiki i niczczy jaja)
- unikanie zabawy w brudnej piaskownicy.

Walka z owsikami u dzieci jest trudna gdyż często wkładają brudne palce do buzi, odgryzają paznokcie – w ten sposób same siebie zarażają.

Jak uniknąć zakażenia – więcej informacji

PROFILAKTYKA ORAZ WSPOMAGANIE LECZENIA

Ponieważ każdego dnia, w każdej godzinie narażeni jesteśmy na infekcję, należy przynajmniej raz na pół roku systematycznie dokonywać profilaktyki oczyszczania organizmu z pasożytów oraz odtruwania z toksyn.

KURACJA LECZNICZA ZA POMOCĄ SUPLEMENTÓW DLA DZIECI

Kuracja profilaktyczna
Oczyszczanie z toksyn

'