Polecam naturalne suplementy Calivita .Witamina na dobry wzrok Witamina AW stanach napięcia nerwowego Magnez B6

e-Pasożyty.pl

Skutecznie przeciw pasożytom

Tasiemiec uzbrojony ( Taenia solium ) to bardzo groźny pasożyt dla którego człowiek może być żywicielem pośrednim, chociaż jest przede wszystkim żywicielem ostatecznym.

Nazwa tasiemiec uzbrojony pochodzi od tego, że robak ma główkę uzbrojoną w podwójny wieniec haków i przyssawki. Tasiemiec uzbrojony – osiąga długość od 2 m do 7 m. tasiemiec_uzbrojony.jpg

ZESTAW ANTY-PASOŻYTY I GRZYBICE ZAMÓW 30% TANIEJ W KLUBIE CALIVITA

paraprotex1.jpgaz_zymes1.jpgnopalin1.jpg

Cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego
Celem ostatecznym tego tasiemca jest jelito człowieka. Dojrzałe człony tasiemca, wypełnione zapłodnionymi komórkami jajowymi, usuwane są z kałem na zewnątrz żywiciela. Uwolnione jaja mogą zarażać w środowisku zewnętrznym innych żywicieli przez kilka miesięcy. Kolejnym żywicielem umożliwiającym dalszy rozwój jest świnia.

OBJAWY ZAKAŻENIA
U osób dorosłych zarażenie się tasiemcem nieuzbrojonym przebiega najczęściej w sposób bezobjawowy. Czasami pojawia się:

- niedokrwistość,

- uczucie ogólnego osłabienia,

- bóle brzucha,

- biegunka lub zaparcia,

- nadmierna pobudliwość albo apatia,

- pobolewanie i zawroty głowy,

- utrata apetytu,

- nudności,

- chudnięcie.

Często pierwszym niepokojącym objawem jest znalezienie członów tasiemca w kale.
Objawy obecności tasiemca u dzieci są bardziej widoczne niż u dorosłych. Aktywność ruchowa dziecka jest obniżona, występują napadowe bóle brzucha, mdłości i wymioty, osłabienie. Stwierdza się często wzmożoną perystaltykę, zaburzenia wzrostu oraz wagi ciała.

SPOSÓB ZAKAŻENIA
Człowiek zaraża się najczęściej wągrami tasiemca, spożywając zakażone nimi niedogotowane lub surowe mięso wieprzowe. W przewodzie pokarmowym żywiciela ostatecznego, jakim wobec wągrów tasiemca jest człowiek strawieniu ulega osłona wągra. Uwolniona główka tasiemca przyczepia się do ścianki jelita i rozpoczyna przyrost. Po dwóch miesiącach wągier przekształca się w jelicie cienkim w dojrzałego tasiemca. Cykl rozwoju robaka zaczyna sie ponownie.

Zakażenie człowieka jajami tasiemca uzbrojonego

Człowiek może stać się również żywicielem pośrednim, (eliminując etap pośredni rozwoju tasiemca w organizmie świni). Drogą „brudnych rąk” znajdujące się w środowisku jaja tasiemca mogą przedostać się do żołądka człowieka. Typowe inne źródła zakażeń to nie myte jarzyny, owoce, itp.
Samozakażenie się człowieka jajami tasiemca uzbrojonego
Możliwe jest też ponowne samozarażenie jajami dojrzałego tasiemca, jeśli jest się już jego nosicielem. Do takiej autoinwazji może dojść również wtedy, gdy wskutek ruchów antyperystaltycznych (np. w czasie wymiotów) człony tasiemca zawierające jaja dostaną się do żołądka. Zarażenie się jajami tasiemca uzbrojonego jest chorobą o nazwie wągrzyca i jest bardzo niebezpieczne.

Zjedzone przez człowieka i uwolnione z jaj larwy tasiemca wędrują do różnych tkanek człowieka. Atakują różne narządy i wywołują niebezpieczne dla zdrowia i życia objawy. Objawy te są ściśle związane z umiejscowieniem inwazji larw, liczbą powstałych wągrów oraz odpornością człowieka na chorobę.

Wągrzyca układu nerwowego

Najczęstsza i najbardziej niebezpieczna jest wągrzyca ośrodkowego układu nerwowego. Wągry często lokalizują się w gałce ocznej i mogą prowadzić do ślepoty. Okres wylęgania choroby trwa czasem kilka lat. Objawy wągrzycy mózgu są związane z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego i dlatego pojawiają się m.in.:

- drgawki,

- bóle głowy,

- wymioty,

- zaburzenia widzenia,

- halucynacje,

-zaburzenia emocjonalne.

PROFILAKTYKA ORAZ WSPOMAGANIE LECZENIA

Ponieważ każdego dnia, w każdej godzinie narażeni jesteśmy na infekcję, należy przynajmniej raz na pół roku systematycznie dokonywać profilaktyki oczyszczania organizmu z pasożytów oraz odtruwania z toksyn.