Polecam naturalne suplementy Calivita .Witamina na dobry wzrok Witamina AW stanach napięcia nerwowego Magnez B6

e-Pasożyty.pl

Skutecznie przeciw pasożytom

Toksoplazmoza, choroba wywołana przez organizm zaliczany do protistów (dawniej zwany pierwotniakiem) – Toxoplasma gondii, należącego do zarodnikowców (Sporozoa). Źródło zakażenia stanowią zwierzęta dzikie i domowe (zwłaszcza koty).

Toksoplazmoza ma formę półksiężyca i przypomina kształtem cząstkę pomarańczy.

toksoplazmowa.jpg

ZESTAW ANTY-PASOŻYTY I GRZYBICE ZAMÓW 30% TANIEJ W KLUBIE CALIVITA

paraprotex1.jpgaz_zymes1.jpgnopalin1.jpg

Rozmnażanie toksoplazmozy jest bezpłciowe – będące podziałem podłużnym, podwójnym. W rezultacie tego podziału, w protoplazmie gospodarza powstaje skupisko komórek potomnych, nazywanych pseudocystami. Spotyka się je w dużej ilości we wczesnej, ostrej fazie inwazji w różnych narządach zarażonego organizmu. Pseudocysty otoczone są bardzo niewyraźną błoną, prawdopodobnie pochodzącą z komórek gospodarza. Komórki macierzyste, wypełnione pasożytami ulegają zniszczeniu, a uwolnione pasożyty wnikają w nowe komórki, gdzie ponownie dzielą się i tworzą kolejne pseudocysty. Ilość toksoplazm w cyście waha się od kilku do kilku tysięcy

Rozróżnia się dwie postacie choroby:
- toksoplazmozę nabytą – mniej groźną, występującą u osób dorosłych,

- toksoplazmozę wrodzoną – spowodowaną przejściem zarazka przez łożysko od matki do płodu.

Toksoplazmoza nabyta

Obecnie rozróżnia się 5 podstawowych form toksoplazmozy nabytej.

Toksoplazmatyczne porażenie węzłów chłonnych najczęstsza forma – porażeniu ulegają węzły chłonne szyjne, potyliczne, nadobojczykowe, zaotrzewnowe, pachowe i pachwinowe,
Wskazuje na to postępujący proces chorobotwórczy na odcinku porażonych węzłów chłonnych, który wyniszcza organizm (psucie zębów, gnicie migdałków, korzenia języka, powiększenie węzłów chłonnych szyi).

Podobna do tyfusu forma choroby z ostrym początkiem chorobotwórczym, wysoką gorączką, wysypką,która pokrywa całe ciało za wyjątkiem głowy, dłoni i stóp.

Forma mózgowo – rdzeniowa z objawami zapalenia mózgu i opon mózgowych oraz nierzadko z wysypką grudkowatą. Występują silne bóle i zawroty głowy, bezsenność typu letargicznego, momentami depresje.

Forma oczna najczęściej objawia się ciężką postacią zapalenia błony naczyniowej gałki ocznej – zapalenia tęczówki, błony naczyniowej i powieki.

Miokadyt toksoplazmatyczny – forma choroby, której towarzyszy uszkodzenie serca.

Niektórzy lekarze wyróżniają jeszcze formę płucną i jelitową

Płucna - objawy kliniczne i badania laryngologiczne mają taki sam obraz jak przy zapaleniu płuc. Nacieki w płucach mogą być uznane za tuberkulozę.

Jelitowa – przebiega jak ostry lub podostry nieżyt jelita cienkiego i okrężnicy.

Toksoplazmoza wrodzona

Do wystąpienia toksoplazmozy konieczne jest, aby w organizmie kobiety zaistniał swobodny bodziec obecny we krwi lub w ściankach macicy. Wtedy zarażenie płodu następuje poprzez łożysko.

Zarażenie łożyskowe powoduje obumarcie płodu i poronienie lub stwierdzane po urodzeniu objawy mózgowe, jako następstwo zapalenia mózgu i opon, a także małogłowie i wodogłowie. Częsta jest również wrodzona toksoplazmoza oczu.

W wyniku toksoplazmozy wrodzonej występują późne zaburzenia funkcji umysłowych dziecka (ok. 70 przypadków na 10 000 żywo urodzonych dzieci), a rozpoznawane zwykle dopiero w przedszkolach i pierwszych latach szkolnych.

Zauważono, że

- u matek, które urodziły dzieci z zespołem Downa pozytywna analiza na toksoplazmozę była w 80 % przypadków
- u kobiet z patologiczną anamnezą (samoczynne poronienia, urodzenie martwych dzieci) w 60 % przypadków.

SPOSÓB ZAKAŻENIA

Źródło zakażenia stanowią zwierzęta dzikie i domowe (zwłaszcza koty). Zarażenie może nastąpić przez spożywanie i obróbkę surowego lub niedogotowanego mięsa pochodzącego z zarażonych zwierząt.
80 % przypadków toksoplazmozy u człowieka to skutek spożycia zakażonego mięsa. Zarazić może wypicie wody zanieczyszczonej oocystami

W większości przypadków toksoplazmoza przebiega bezobjawowo, czasami tylko jest przyczyną powiększenia węzłów chłonnych, czyli limfadenopatii. Istnieją jednak dwie grupy osób, dla których zakażenie stanowi o wiele większe niebezpieczeństwo niż kilkutygodniowe obrzmienie węzłów szyjnych czy karkowych.

Są to kobiety w ciąży oraz osoby z obniżoną odpornością.

ZAPOBIEGANIE ZAKAŻENIU:

- właściciele kotów powinni dbać o to by przebywały one wewnątrz mieszkań,
- pojemniki z kocimi odchodami powinny być codziennie opróżniane i czyszczone, czynności te najlepiej wykonywać w rękawiczkach,
- kobiety ciężarne w ogóle nie powinny mieć kontaktu z kocimi odchodami,
- koty powinny otrzymywać tylko gotowane mięso lub suchą karmę, powinno się ograniczyć polowanie kota na inne zwierzęta (głównie dzikie gryzonie),
- piaskownice i miejsca zabaw dzieci powinny być bezwzględnie chronione od zanieczyszczenia kocimi odchodami,
- w czasie przyrządzania posiłków mięsnych należy zakładać rękawice lub dokładnie myć ręce po skończeniu pracy,
- unikać spożywania surowego mięsa i mleka,
- prace w ogrodzie wykonywać w rękawiczkach,
- warzywa myć dokładnie przed spożyciem.

Jak uniknąć zakażenia – więcej informacji

PROFILAKTYKA ORAZ WSPOMAGANIE LECZENIA

Ponieważ każdego dnia, w każdej godzinie narażeni jesteśmy na infekcję, należy przynajmniej raz na pół roku systematycznie dokonywać profilaktyki oczyszczania organizmu z pasożytów oraz odtruwania z toksyn.

Kuracja profilaktyczna

Leczenie polega na zniszczeniu pasożytów

Toksoplazmoza – oczyszczanie organizmu u dorosłych

'